Kopēts no šejienes!
Droši vien katrs no jums ir sastapies ar kādu idiotisku programmas vai datu *lietošanas ierobežojumu:
* tikai ražotāja apstiprinātām lietojumprogrammām,
* nepārrakstāmu DVD disku,
* tikai ar Windows Media Player atskaņojamu video failu,
* nedrukājamu PDF failu u.tml.
Līdz šim kompānijas visos iespējamos veidos skaloja mūsu smadzenes apgalvojot, ka šo ierobežojumu apiešana ir tik pat nelegāla nodarbe kā ielaušanās privātā teritorijā vai zādzība. Tomēr tagad ASV tiesa ir noteikusi, ka šo ierobežojumu apiešana ir pielīdzināma t.s. "godīgajai izmantošana" (fair use), par ko Latvijas Republikas autortiesību likumā runā 19., 20., 21. un 30. pantos.
Tā kā ierobežojumu uzlaušana ir pieļaujama tikai "godīgās izmantošanas" rāmjos, datus vai programmu nedrīkst pārdot (t.i. pārkāpt autora mantiskās tiesības) vai arī izplatīt, nenorādot pirmavotu (t.i. pārkāpt autora tiesības uz saturu). Tomēr datus un programmas jūs varat brīvi kopēt uz citiem saviem (vai draugu) datoriem un iekārtām (t.s. "sadarbspējas panākšanai"). Grūti teikt, kas notiek, ja jūsu draugi ir visā pasaulē un jūs programmu vai datus izplatāt internetā vai vienranga tīklā;-)
Satura izplatīšanas korporācijas ir panākušas to, ka autortiesību likumi kļūst arvien drakoniskāki un to termiņš no sākotnējiem 14 gadiem daudzās valstīs nu jau pārsniedz 100 gadus (Latvijā -- 70 gadi pēc autora nāves). Savukārt tehniskie ierobežojumi nepieļauj darbu "godīgo izmantošanu", ja tos neuzlauž. Tas, ka ASV tiesa ir pierādījusi, ka "godīgā izmantošana" vēl arvien ir spēkā, ir būtisks solis sabiedrības interešu aizstāvībā. Tas arī labi parāda, ka mūsdienu pasaulē autortiesības uz tām balstītie biznesa paņēmieni ir novecojuši, bet ar tiem saistītie tehniskie risinājumi ir tikai stute brūkošai mājai.
otrdiena, 2010. gada 3. augusts
Abonēt:
Ziņas (Atom)